DMC a przerywany czas pracy

Comment

Uncategorized

DMC a przerywany czas pracy

Przerywany system pracy często jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla kierowcy, który wyrusza w dalszą trasę. Taka działalność wiąże się z koniecznością przestrzegania ustalonych przepisów, między innymi z zakresu minimalnego czasu odpoczynku. Obowiązujące rozporządzenia zostały przygotowane w taki sposób, aby każdy kierowca miał możliwość skorzystania z pełnej formy odpoczynku, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Warto zaznaczyć, że przerwa nie jest wolna od wynagrodzenia, które w tym wypadku podlega procentowemu zmniejszeniu. Godna uwagi jest także kwestia całkowitej masy pojazdu, która w kontekście czasu pracy nie stanowi żadnego wyznacznika.

Czym jest DMC?

Aby zastanowić się nad ewentualnym wpływem DMC na przerywany czas pracy, warto zwrócić uwagę na przywołany skrót. Za wspomnianym pojęciem kryje się dopuszczalna masa całkowita danego pojazdu. Należy zaznaczyć, że taki ciężar obejmuje nie tylko wagę samego samochodu, ale także masę ładunku oraz osób przebywających w danym pojeździe. W rzeczywistości jest to możliwie największa masa, jaka odnosi się do samochodu ciężarowego.

Czy DMC wpływa na czas pracy?

Ustawa o czasie pracy kierowców obowiązuje każdego, kto świadczy usługi transportowe. Poszczególne przepisy odnoszą się do wszystkich rodzajów pojazdów – niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Co za tym idzie, DMC nie jest brane pod uwagę także w przypadku korzystania z przerywanego czasu pracy.

Czym jest przerywany czas pracy?

Przerywany czas pracy można dostosować do preferencji kierowcy, jednakże ważne jest, aby odpowiadał on ustalonemu rozkładowi. Kierowcy zajmującymi się przewozami regularnymi mogą liczyć na dłuższe przerwy, które nie powinny przekraczać siedmiu godzin w dobowym rozliczeniu. Warto zaznaczyć, że przerywany czas pracy nie zawsze może być stosowany – wiele zależy od charakteru świadczonych usług transportowych. Nie jest to możliwie między innymi w przypadku kierowców podlegających pod wytyczne pracy weekendowej lub świadczących daną usługę w tak zwanym ruchu ciągłym. W przypadku takich form pracy dniówki robocze automatycznie zostają przedłużone. Aktualne przepisy odnoszące się do przerywanego czasu pracy są związane z nowelizacją obowiązująca od połowy roku 2013. Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapoznania się z najnowszymi rozporządzeniami, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Trzeba przyznać, że dzisiejsze przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców oraz pracowników.

Ustalenie odpowiedniego trybu pracy jest priorytetem dla każdego kierowcy, ponieważ od tego zależy wydajność oraz bezpieczeństwo na drodze. Zachowanie właściwych proporcji między jazdą a odpoczynkiem sprawia, że praca staje się bardziej komfortowa i mniej obciążająca dla pracowników. Warto zwrócić uwagę, że podczas postoju również naliczane jest stosowne wynagrodzenie, a jego wysokość jest zależna od ustalonych stawek. Obecnie bardzo popularny jest tryb przerywanego czasu pracy, z którego można skorzystać niezależnie od DMC pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *