Dokumenty kierowcy podczas kontroli

Comment

Uncategorized

Każdy kierowca prowadzący samochód musi pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie stosowne dokumenty. To, jakiego rodzaju dokumenty należy mieć uzależnione jest od tego, czy kierowca jest kierowcą zawodowym czy też nie. W przypadku osób pracujących zawodowo na stanowisku kierowcy znaczenie ma przewożony ładunek. Istotnie wpływa on na rodzaj dokumentów, o których trzeba pamiętać.

Każdy kierowca – zarówno ten zawodowy, jak i ten jadący prywatnie – musi pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie prawo jazdy. Jest to dokument, który potwierdza prawo do prowadzenia samochodu. Niezbędny jest także dowód rejestracyjny pojazdu, w który wbity musi być aktualny przegląd. Brak przeglądu technicznego to poważne wykroczenie. Polskie prawo nakłada również obowiązek wykupienia polisy OC. Przy sobie kierowca zawsze musi mieć dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Dokumenty wymagane w przypadku kierowców zawodowych

Kierowca, który prowadzi pojazd zawodowo, wykonując tym samym przewóz określonego ładunku, musi pamiętać o tym, aby mieć przy sobie wypis z licencji. Istotna jest także karta opłaty za przejazd po drogach krajowych. Nie można zapomnieć o urządzeniach, które rejestrują czas pracy, przerwy oraz prędkość jasny. Tarcza z tachografu jest istotnym dokumentem, do którego pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego przykładają naprawdę wielkie znaczenie. Niezbędne jest także świadectwo kwalifikacji. Brak któregokolwiek z wymienionych dokumentów może prowadzić do ogromnych problemów w sytuacji kontroli drogowej. Zakaz dalszej jazdy, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, odholowanie samochodu, wysoki mandat – ze wszystkimi tymi konsekwencjami musi liczyć się kierowca, który zapomina o wymaganych polskim prawem dokumentach.

Transport drogowy rzeczy

Jeżeli kierowca przewozi określony ładunek, musi pamiętać o wszystkich dokumentach, które są z nim związane. Wymagane dokumenty uzależnione są od tego, czy transport będzie miał charakter międzynarodowy, czy też. Wpływa na nie także rodzaj ładunku: inne dokumenty wymagane są w przypadku przewozu zwierząt, inne, kiedy w samochodzie znajdują się szybko psujące się artykuły żywnościowe. Trzeba pamiętać, że rodzaj ładunku wpływa na przykład na możliwość jazdy wówczas, kiedy w danym kraju wprowadzane są obostrzenia w ruchu samochodów w określonych godzinach. Wioząc towar, który psuje się szybko, kierowca nie jest zobowiązany do stosowania się do zakazu jazdy w konkretne dni czy o konkretnej porze. Jest to bez wątpienia wielkie ułatwienie.

Każdy kierowca, który wsiada za kółko swojego samochodu – bez względu na to, czy jest kierowcą zawodowym, czy nie – musi pamiętać o określonych dokumentach. W przypadku kontroli drogowej ich brak może bowiem skończyć się naprawdę poważnymi problemami. Kierowcy jeżdżący prywatnie nie mają długiej listy dokumentów, które powinni mieć przy sobie. W przypadku kierowców zawodowych sytuacja wygląda jednak zdecydowanie inaczej. Rodzaj dokumentów uzależniony jest od rodzaju przewożonego ładunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *